CIEKAWE MIEJSCA

POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ

KOŚCIÓŁ POD WEZWANIEM ŚW. ANNY:

 

Murowana świątynia została wybudowana w 1913 roku na miejscu wcześniejszego, drewnianego kościółka. Autorem projektu był jeden z ówczesnych najwybitniejszych architektów - Stefan Szyller (autor m.in. mostu i wiaduktu Poniatowskiego w Warszawie). Kościół zbudowany został w stylu neogotyckim. Barokowe wyposażenie wnętrza świątyni pochodzi z XVII i XVIII wieku i zostało cześciowo przeniesione z rozebranego obiektu drewnianego.

DZWONNICA:

Pochodzi z końca XIX wieku. Brama dzwonnica zbudowana jest w stylu neobarokowym.

CERKIEW:

Według przekazów historycznych pierwsza cerkiew w Krynkach została wybudowana na początku XVI wieku. W 1804 roku drewniana cerkiew Narodzenia Najświetszej Marii Panny spłonęła wraz z całym wyposażeniem i dokumentami.Odbudowaną w 1828 roku cerkiew drewnianą postanowiono w roku 1864 zamienić na murowaną. Powstała budowla w stylu eklektycznym, z przewagą elementów neoromańskich w połączeniu z bizantyjskimi, charakterystycznym dla architektury tego okresu. Obecnie odnowiona.

SYNAGOGI ŻYDOWSKIE:

Najmłodsza bożnica -"Kaukaski Beth Midrasz". Nazwa pochodzi od biednej żydowskiej dzielnicy "Kaukaz" (z Kaukazu sprowadzano skóry do miejscowej garbarni). Jest to obiekt murowany, dwukondygnacyjny, z czterospadowym dachem. Okna z półkolistymi zwieńczeniami rozmieszczono nieregularnie. Budynek posiada ozdobny fryz i gzymsy. Obecnie mieści sie tu GOKiS.

Przy ulicy Czystej zachowała się "Bożnica Słonimskich Chasydów". Jest to obiekt z I połowy XIX wieku.

RUINY FOLWARKU:

Za doliną rzeki Krynka rozciąga się rozległy park, w którym stał niegdyś dwór właścicieli miejscowego majątku - de Virionów. Dwór nie zachował się, a jedynie ruiny stajni ze spichlerzem z przełomu XVIII i XIX wieku oraz piękny starodrzew, który głównie tworzą lipy, a także dęby, jesiony, klony i kasztanowce.

POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ

Copyright © 2006 by Shantia & Kandzia. Wszelkie prawa zastrzeżone.